Kontakt: biuro@ok-kredyt.pl

Ok-Kredyt.pl - Udzielamy Kredytów bez BIK!

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 300 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 1 000 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego - czy warto je kupić?

Każdy bank oferuje możliwość ubezpieczenia kredytu gotówkowego? Czasami ubezpieczenie jest obowiązkowe, innym razem dobrowolne. Jednak banki zachęcają do skorzystania z niego, oferując niższe oprocentowanie lub obniżając prowizję. Jak sprawdzić, czy to nam się naprawdę opłaca?

 

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego może być pomocne, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji życiowej. Jednak nie każde ubezpieczenie oferowane przez banki jest korzystne dla klienta. Przed podjęciem decyzji, czy ubezpieczać kredyt gotówkowy i jakie ubezpieczenie wybrać, należy zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi ochrony towarzyszącej kredytom gotówkowym.

 

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego, czyli co

Dla banku, jest to nic innego, jak forma zabezpieczenia kredytu. Oferowane ubezpieczenia najczęściej obejmują ryzyko na wypadek śmierci kredytobiorcy, utraty zdrowia oraz utraty pracy. Część banków wymaga dodatkowego zabezpieczenia dla kredytu, część daje klientowi wybór - wykupić ubezpieczenie lub znaleźć dwóch, trzech żyrantów, którzy w razie potrzeby spłacą za nas kredyt. Nie trzeba chyba wspominać, że takie osoby niełatwo znaleźć, dlatego często potencjalnemu kredytobiorcy nie zostaje nic innego, jak wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

 

Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest naprawdę potrzebne

Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, czy naprawdę takie ubezpieczenie może się przydać. Czasami warto ubezpieczyć się na wszelki wypadek, jednak trzeba pamiętać, że to poczucie bezpieczeństwa podniesie koszt naszego kredytu.

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia kredytu gotówkowego nie ma takiego dylematu. Wtedy zostaje nam wybranie najkorzystniejszej dla nas oferty. Jeżeli posiadamy ważną polisę na życie, warto sprawdzić, czy będzie ona zaakceptowana przez bank wymagający tego typu zabezpieczenia kredytu gotówkowego jako wystarczające ubezpieczenie. Pozwoliłoby to zaoszczędzić często niemałe pieniądze.

 

Jakie warunki zawarte są w OWU

Przed wykupieniem jakiegokolwiek ubezpieczenia zawsze trzeba czytać warunki zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia(OWU), zwłaszcza część poświęconą wyłączeniom. Warto wiedzieć, że jedynie ubezpieczenie na życie w razie śmierci pokryje całość zobowiązania kredytobiorcy. W sytuacji ciężkiej choroby polisa gwarantuje najczęściej spłatę części kredytu (określona z góry liczba rat, których suma nie może przekroczyć ustalonej wcześniej kwoty).

 

Lista chorób objętych ochroną zwykle nie jest zbyt długa - dotyczy z reguły zawału serca, udaru mózgu, nowotworu złośliwego, niewydolności nerek. W przypadku zachorowania na ciężką chorobę nie ujętą ubezpieczonemu nie przysługuje żadna pomoc ze strony ubezpieczyciela. Warto więc szczegółowo sprawdzić, które choroby dany pakiet ubezpieczeń uwzględnia, bo zdarza się, że w OWU brak nawet takich pozycji, jak zawał serca. Trzeba też pamiętać o karencji - jeśli zachorujemy w ciągu, w zależności od umowy 60 bądź 90 dni po jej podpisaniu, nie należy nam się świadczenie.

 

Ubezpieczenie od utraty pracy może być pomocne, lecz tu również trzeba uważać na kruczki. Oprócz limitu spłaty zadłużenia (na zasadach podobnych do opisanych powyżej), warto sprawdzić okoliczności, jakie muszą zaistnieć, aby określona część kredytu była spłacona. Chodzi głównie o sposób utraty pracy. Podczas analizy oferty często okazuje się, że świadczenie zostanie wypłacone jedynie w przypadku utraty pracy nie z winy ubezpieczonego. Oznacza to, że zwolnienie na nasz wniosek lub za porozumieniem stron nie upoważnia nas do otrzymania świadczenia, podobnie jak wygaśnięcie umowy na czas określony, zrezygnowanie z pracy w związku ze zmianą warunków umowy lub obniżeniem wynagrodzenia. Ma to oczywiście na celu zabezpieczenie się ubezpieczyciela przed wyłudzeniami wypłaty świadczeń. Jednak wiele z firm ubezpieczeniowych idzie krok dalej i wymaga od klientów statusu bezrobotnego lub zastrzega, że raty kredytu zostaną spłacone wyłącznie w przypadku zwolnień grupowych.

 

Czy promocja jest naprawdę promocją?

Wiele banków oferuje klientom korzystniejsze warunki kredytowania w zamian za skorzystanie z ubezpieczenia. Przed podpisaniem umowy warto jednak przeliczyć, czy faktycznie nam się to opłaca. Oprocentowanie może być rzeczywiście niższe, prowizja wynosić 0 zł, ale jeśli ubezpieczenie będzie drogie - nic nie zyskamy. Co więcej - w przypadku ubezpieczenia droższego niż oferta standardowa kredytu dostępna w wersji bez ubezpieczenia możemy nawet "stracić".

 

Wcześniejsza spłata kredytu

Ubezpieczenia z reguły są płatne z góry za cały okres. Jeżeli klient korzystający z ubezpieczenia spłaci swoje zobowiązanie wcześniej, ma prawo do ubiegania się o zwrot pieniędzy z opłaconych wcześniej składek za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

 

I na koniec ostatnia rada - po wykupieniu ubezpieczenia możemy i powinniśmy z niego korzystać. Wiele osób umowę o ubezpieczenie traktuje jako kolejną formalność przy wzięciu kredytu gotówkowego. Warto, jeśli już zapłaciliśmy za usługę, w przypadku znalezienia się w ciężkiej sytuacji skorzystać z pomocy, jaka nam się należy.

Stopa RRSO pożyczki

Minimalny i maksymalny okres spłaty pożyczki: Minimalny okres to 3 miesięce,a maksymalny to 60 miesięcy. Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): Maksymalne RRSO wynosi 28,26%. Dla przykładu: pożyczając np. 15 000 zł na 60 miesięcy, raty miesięczne wyniosą po 422,40zł razem musimy zapłacić 25 344 zł, wówczas RRSO wynosi 28,26%.

Przykład całkowitego kosztu pożyczki Reprezentatywny przykład:
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 21,95%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 9500 zł, całkowita kwota do zapłaty 13 093,88 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 9,90% w skali roku, całkowity koszt pożyczki 3593,88 zł (w tym: prowizja 1614,05 zł – 16,99%, odsetki 1979,93 zł), 40 miesięcznych rat równych w wysokości po 327,35 zł, ostatnia rata: 327,23 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.07.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Konsekwencje opóźnień oraz braku płatności rat:

Dla osób korzystających z obsługi domowej wskazany jest kontakt się ze swoim przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

W przypadku pożyczki bez obsługi domowej (tzn. spłacanej przelewem na nasze konto), w razie niespłacenia raty w terminie, zostanie naliczona opłata za opóźnienie w wysokości maksymalnie 15 zł za każdy dodatkowy kontakt telefoniczny lub wysłany list.

Ta opłata odzwierciedla rzeczywisty koszt, jaki musi firma ponieść, gdy klient spóźni się ze spłatą. Aby otrzymać dodatkową pomoc, możesz zadzwonić na numer infolinii 0 801 707 990 (koszt całego połączenia wynosi 0,35 zł).

Jeśli opóźnienie w spłacie przekroczy 60 dni i pożyczkobiorca nie skontaktuje się z nami do tego momentu, zawarta umowa zostaje wypowiedziana w celu odzyskania wierzytelności.

Procedura windykacyjna

W razie braku możliwości płatności w pierwszej kolejności skontaktuj się z Swoim Przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

Procedury windykacyjne są następujące: w przypadku niespłacenia odpowiedniej ilości rat (12) sprawa trafia do działu windykacji, następuje kontakt w sprawie spłaty pożyczki.

W przypadku dalszego niespłacenia raty postępowanie odbywa się zgodnie z zapisami polskiego prawa zatem występuje wezwanie do zapłaty, w ostateczności sprawa trafia do sądu.

W przypadku braku regulacji rat kredytowych, bank ma czas 30 dni, aby wypowiedzieć Klientowi umowę pożyczkową. Gdy okaże się, że chodzi o upadłość Klienta, czas wypowiedzenia umowy wynosi 7 dni.

Takie postępowanie może być spowodowane np. brakiem historii spłaty rat pożyczki.

Zasady dotyczące przedłużenia pożyczki

Warunkiem przedłużenia jest spłata odsetek, składki ubezpieczeniowej i prowizji za przedłużenie okresu spłaty pożyczki. Pożyczka nie odnawia się automatycznie.

Aby odnowić pożyczkę należy zgłosić zapytanie miesiąc przed spłatą ostatniej raty. Odnowienie pożyczki jest możliwe tylko wtedy gdy pierwsza pożyczka była spłacana w terminie.

Wpływ pożyczki na zdolność kredytową

Określanie zdolności kredytowej Klienta opiera się głównie na analizie dochodów Klienta. Istotną rolę odgrywają również czynniki, takie jak: podjęte wcześniej zobowiązania oraz historia kredytowa Klienta.

Jeżeli raty kredytowe nie są spłacane w sposób regularny, Użytkownikowi grozi utrata pozytywnej historii kredytowej, a co za tym idzie, mogą pojawić się negatywne wpisy odnotowane w BIK.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK