Kontakt: biuro@ok-kredyt.pl

Ok-Kredyt.pl - Udzielamy Kredytów bez BIK!

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 300 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 1 000 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

Różnice między pożyczką a kredytem.

Na dzień dzisiejszy można śmiało stwierdzić, że Internet oraz prasa to najpopularniejsze źródła informacji, dotyczące również branży pożyczkowej. Temat pożyczki lub też kredytu jest zawsze aktualny i pożądany. Bardzo często jednak pojęcie „pożyczka” jest mylone ze słowem „kredyt”. Jest to fatalny błąd, którego w sposób szczególny powinniśmy się wystrzegać.

 

Pożyczkę można najprościej zdefiniować, nazywając ją produktem finansowym, do udzielenia którego mają prawo zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje. Pieniądze, które są pożyczane danej osobie, muszą być własnością Pożyczkodawcy. Taki system doprowadził do tego, że wszelkie przedsięwzięcia związane z pożyczaniem pieniędzy muszą być regulowane przez kodeks cywilny. Całkiem odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku kredytów, kiedy to tegoż świadczenia może udzielić jedynie instytucja bankowa. Kredytowane pieniądze są zatem własnością Klientów banku, czyli pochodzą one z depozytów innych ludzi. Wszelkie umowy kredytowe regulowane są przez prawo bankowe.

 

Wspólną cechą kredytu oraz pożyczki jest to, że produkty te to innymi słowy „zaciągnięcie długu”. Jednakże w umowie kredytowej został przewidziany czas spłaty należytych pieniędzy, a w przypadku pożyczki termin zwrotu zaciągniętego świadczenia nie jest nigdzie określony. Decydując się na zaciągnięcie pożyczki, Klient staje się właścicielem pożyczonych pieniędzy, a co za tym idzie, może on w dowolny sposób nimi dysponować. Pożyczkodawca nie ma prawa ingerować w jakikolwiek sposób w cel, na jaki dana osoba przeznacza pieniądze. Wierzyciel przekazuje daną kwotę Klientowi w postaci gotówki.

 

W przypadku, gdy Klient zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu, wszelkie procedury związane z realizacją tegoż świadczenia są nieco bardziej skomplikowane, ale też bezpieczne zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony. Usługi, jakich udziela nam bank w postaci kredytu są wiążące dla Klienta, ponieważ otrzymana kwota jest świadczeniem, którym można dysponować tylko i wyłącznie przez określony czas. Dana kwota pieniężna nigdy nie będzie własnością Klienta, więc cel, na jaki zamierzamy przeznaczyć kapitał jest precyzyjnie określony i zawarty w umowie kredytowej. Kredytobiorca otrzymuje świadczenie w postaci bezgotówkowego pieniądza bankowego i jest to jedynie zapis na rachunku. Środki, z których korzystamy w postaci operacji bankomatowych należy przyporządkować do pewnego rodzaju pożyczki. Nie wolno ich mylić z kredytem.

 

W przypadku kredytu, cel musi być jasno i precyzyjnie określony w umowie świadczeniowej po to, aby nie było miejsca na żadne, nawet najmniejsze wątpliwości. Jeżeli w trakcie korzystania z pieniędzy uzyskanych w ramach kredytu, okaże się, że ich przeznaczenie nie jest zgodne z zapisem w umowie kredytowej, bank ma pełne prawo do pociągnięcia Klienta do odpowiedzialności oraz zażądania natychmiastowej spłaty długu. Przepisy te nie dotyczą jedynie wybranych kredytów, do których należą przede wszystkim: kredyt konsumpcyjny oraz kredyt gospodarczy.

 

Niewątpliwie należy stwierdzić, że kredyt jest takim rodzajem świadczenia, który ma swoją cenę. Podczas procesu jego udzielenia, bank pobiera prowizję o odpowiedniej wysokości oraz oprocentowanie od kapitału. Powodem tego jest fakt, że bank dysponuje pieniędzmi, które na co dzień znajdują się w depozycie Klientów, stąd tez konieczne jest ich zabezpieczenie. Oprócz tego, w trakcie udzielania kredytu, bank ma na celu uzyskanie osobnej kwoty w postaci zysków dla instytucji.

 

Nieodpłatne pożyczki są niekiedy lepszym rozwiązaniem, niż tradycyjny kredyt z wieloma formalnościami oraz z rozbudowanymi procedurami świadczeniowymi. Jeżeli pożyczamy pieniądze od przyjaciół, czy też znajomych, nie regulujemy odsetek. Dodatkowe koszty są kwestią umowną i pozostają one w sugestii którejś ze stron. Pożyczkodawca może jednak domagać się oprocentowania od danej kwoty, jednakże powinno być ono odpowiednio wysokie, ale tak, aby nie przekraczało granic zdrowego rozsądku. W przeciwnym razie, Pożyczkobiorca może wnieść sprawę do sądu, który z pewnością zakwestionuje zbyt duże odsetki.

 

Warto pamiętać również o tym, aby dla bezpieczeństwa interesów Pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy sporządzić umowę piśmienną. Co prawda, nie jest ona w tym przypadku koniecznością, ale zaleca się jej sporządzenie, jeżeli w grę wchodzi kwota powyżej 500 zł. Nie wymaga ona od nas wkładu finansowego, a z pewnością pozwoli na uniknięcie sporych kłopotów i zaoszczędzi nam sporo stresu.

Stopa RRSO pożyczki

Minimalny i maksymalny okres spłaty pożyczki: Minimalny okres to 3 miesięce,a maksymalny to 60 miesięcy. Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): Maksymalne RRSO wynosi 28,26%. Dla przykładu: pożyczając np. 15 000 zł na 60 miesięcy, raty miesięczne wyniosą po 422,40zł razem musimy zapłacić 25 344 zł, wówczas RRSO wynosi 28,26%.

Przykład całkowitego kosztu pożyczki Reprezentatywny przykład:
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 21,95%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 9500 zł, całkowita kwota do zapłaty 13 093,88 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 9,90% w skali roku, całkowity koszt pożyczki 3593,88 zł (w tym: prowizja 1614,05 zł – 16,99%, odsetki 1979,93 zł), 40 miesięcznych rat równych w wysokości po 327,35 zł, ostatnia rata: 327,23 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.07.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Konsekwencje opóźnień oraz braku płatności rat:

Dla osób korzystających z obsługi domowej wskazany jest kontakt się ze swoim przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

W przypadku pożyczki bez obsługi domowej (tzn. spłacanej przelewem na nasze konto), w razie niespłacenia raty w terminie, zostanie naliczona opłata za opóźnienie w wysokości maksymalnie 15 zł za każdy dodatkowy kontakt telefoniczny lub wysłany list.

Ta opłata odzwierciedla rzeczywisty koszt, jaki musi firma ponieść, gdy klient spóźni się ze spłatą. Aby otrzymać dodatkową pomoc, możesz zadzwonić na numer infolinii 0 801 707 990 (koszt całego połączenia wynosi 0,35 zł).

Jeśli opóźnienie w spłacie przekroczy 60 dni i pożyczkobiorca nie skontaktuje się z nami do tego momentu, zawarta umowa zostaje wypowiedziana w celu odzyskania wierzytelności.

Procedura windykacyjna

W razie braku możliwości płatności w pierwszej kolejności skontaktuj się z Swoim Przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

Procedury windykacyjne są następujące: w przypadku niespłacenia odpowiedniej ilości rat (12) sprawa trafia do działu windykacji, następuje kontakt w sprawie spłaty pożyczki.

W przypadku dalszego niespłacenia raty postępowanie odbywa się zgodnie z zapisami polskiego prawa zatem występuje wezwanie do zapłaty, w ostateczności sprawa trafia do sądu.

W przypadku braku regulacji rat kredytowych, bank ma czas 30 dni, aby wypowiedzieć Klientowi umowę pożyczkową. Gdy okaże się, że chodzi o upadłość Klienta, czas wypowiedzenia umowy wynosi 7 dni.

Takie postępowanie może być spowodowane np. brakiem historii spłaty rat pożyczki.

Zasady dotyczące przedłużenia pożyczki

Warunkiem przedłużenia jest spłata odsetek, składki ubezpieczeniowej i prowizji za przedłużenie okresu spłaty pożyczki. Pożyczka nie odnawia się automatycznie.

Aby odnowić pożyczkę należy zgłosić zapytanie miesiąc przed spłatą ostatniej raty. Odnowienie pożyczki jest możliwe tylko wtedy gdy pierwsza pożyczka była spłacana w terminie.

Wpływ pożyczki na zdolność kredytową

Określanie zdolności kredytowej Klienta opiera się głównie na analizie dochodów Klienta. Istotną rolę odgrywają również czynniki, takie jak: podjęte wcześniej zobowiązania oraz historia kredytowa Klienta.

Jeżeli raty kredytowe nie są spłacane w sposób regularny, Użytkownikowi grozi utrata pozytywnej historii kredytowej, a co za tym idzie, mogą pojawić się negatywne wpisy odnotowane w BIK.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK