Różnice między pożyczką a kredytem.
Na dzień dzisiejszy można śmiało stwierdzić, że Internet oraz prasa to najpopularniejsze źródła informacji, dotyczące również branży pożyczkowej. Temat pożyczki lub też kredytu jest zawsze aktualny i pożądany. Bardzo często jednak pojęcie „pożyczka” jest mylone ze słowem „kredyt”. Jest to fatalny błąd, którego w sposób szczególny powinniśmy się wystrzegać.
Pożyczkę można najprościej zdefiniować, nazywając ją produktem finansowym, do udzielenia którego mają prawo zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje. Pieniądze, które są pożyczane danej osobie, muszą być własnością Pożyczkodawcy. Taki system doprowadził do tego, że wszelkie przedsięwzięcia związane z pożyczaniem pieniędzy muszą być regulowane przez kodeks cywilny. Całkiem odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku kredytów, kiedy to tegoż świadczenia może udzielić jedynie instytucja bankowa. Kredytowane pieniądze są zatem własnością Klientów banku, czyli pochodzą one z depozytów innych ludzi. Wszelkie umowy kredytowe regulowane są przez prawo bankowe.
Wspólną cechą kredytu oraz pożyczki jest to, że produkty te to innymi słowy „zaciągnięcie długu”. Jednakże w umowie kredytowej został przewidziany czas spłaty należytych pieniędzy, a w przypadku pożyczki termin zwrotu zaciągniętego świadczenia nie jest nigdzie określony. Decydując się na zaciągnięcie pożyczki, Klient staje się właścicielem pożyczonych pieniędzy, a co za tym idzie, może on w dowolny sposób nimi dysponować. Pożyczkodawca nie ma prawa ingerować w jakikolwiek sposób w cel, na jaki dana osoba przeznacza pieniądze. Wierzyciel przekazuje daną kwotę Klientowi w postaci gotówki.
W przypadku, gdy Klient zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu, wszelkie procedury związane z realizacją tegoż świadczenia są nieco bardziej skomplikowane, ale też bezpieczne zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony. Usługi, jakich udziela nam bank w postaci kredytu są wiążące dla Klienta, ponieważ otrzymana kwota jest świadczeniem, którym można dysponować tylko i wyłącznie przez określony czas. Dana kwota pieniężna nigdy nie będzie własnością Klienta, więc cel, na jaki zamierzamy przeznaczyć kapitał jest precyzyjnie określony i zawarty w umowie kredytowej. Kredytobiorca otrzymuje świadczenie w postaci bezgotówkowego pieniądza bankowego i jest to jedynie zapis na rachunku. Środki, z których korzystamy w postaci operacji bankomatowych należy przyporządkować do pewnego rodzaju pożyczki. Nie wolno ich mylić z kredytem.
W przypadku kredytu, cel musi być jasno i precyzyjnie określony w umowie świadczeniowej po to, aby nie było miejsca na żadne, nawet najmniejsze wątpliwości. Jeżeli w trakcie korzystania z pieniędzy uzyskanych w ramach kredytu, okaże się, że ich przeznaczenie nie jest zgodne z zapisem w umowie kredytowej, bank ma pełne prawo do pociągnięcia Klienta do odpowiedzialności oraz zażądania natychmiastowej spłaty długu. Przepisy te nie dotyczą jedynie wybranych kredytów, do których należą przede wszystkim: kredyt konsumpcyjny oraz kredyt gospodarczy.
Niewątpliwie należy stwierdzić, że kredyt jest takim rodzajem świadczenia, który ma swoją cenę. Podczas procesu jego udzielenia, bank pobiera prowizję o odpowiedniej wysokości oraz oprocentowanie od kapitału. Powodem tego jest fakt, że bank dysponuje pieniędzmi, które na co dzień znajdują się w depozycie Klientów, stąd tez konieczne jest ich zabezpieczenie. Oprócz tego, w trakcie udzielania kredytu, bank ma na celu uzyskanie osobnej kwoty w postaci zysków dla instytucji.
Nieodpłatne pożyczki są niekiedy lepszym rozwiązaniem, niż tradycyjny kredyt z wieloma formalnościami oraz z rozbudowanymi procedurami świadczeniowymi. Jeżeli pożyczamy pieniądze od przyjaciół, czy też znajomych, nie regulujemy odsetek. Dodatkowe koszty są kwestią umowną i pozostają one w sugestii którejś ze stron. Pożyczkodawca może jednak domagać się oprocentowania od danej kwoty, jednakże powinno być ono odpowiednio wysokie, ale tak, aby nie przekraczało granic zdrowego rozsądku. W przeciwnym razie, Pożyczkobiorca może wnieść sprawę do sądu, który z pewnością zakwestionuje zbyt duże odsetki.
Warto pamiętać również o tym, aby dla bezpieczeństwa interesów Pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy sporządzić umowę piśmienną. Co prawda, nie jest ona w tym przypadku koniecznością, ale zaleca się jej sporządzenie, jeżeli w grę wchodzi kwota powyżej 500 zł. Nie wymaga ona od nas wkładu finansowego, a z pewnością pozwoli na uniknięcie sporych kłopotów i zaoszczędzi nam sporo stresu.