Kontakt: biuro@ok-kredyt.pl

Ok-Kredyt.pl - Udzielamy Kredytów bez BIK!

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 300 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 1 000 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

Pozytywna historia kredytowa: Kiedy jest szczególnie potrzebna?

BIK - czyli Biuro Informacji Kredytowej - znany jest każdemu, kto zdecydował się zaciągnąć kredyt. To właśnie do tej instytucji trafiają informacje o wziętych przez nas pożyczkach, aktualnym stanie zadłużenia oraz historii kredytowej. Ocena naszej wiarygodności kredytowej to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na otrzymanie w przyszłości pożyczki.

 

Klienci, mający korzystną historię kredytową mogą liczyć na lepsze warunki finansowe niż inni. Ci zaś, których historia jest niezbyt pozytywna, mogą nawet pozyczki nie dostać. I wysokie dochody nic tutaj nie zdziałają...

Ogólnopolskie badanie „Odpowiedzialne pożyczanie Polaków”, które zostało przeprowadzone przez IPSOS na zlecenie wonga.com, wykazało, że aż 63 proc. osób korzystających z kredytów ma na uwadze budowanie swojej historii kredytowej. Dzięki posiadaniu korzystnej historii, bank zaoferuje atrakcyjniejsze kryteria finansowe, np. niższe opłaty, prowizje czy oprocentowanie. Jeśli zastanawialibyśmy się nad pożyczką w wyższej kwocie, taki bonus może okazać się dla nas niezwykle korzystny.

 

Z badania wynika także, że 45 proc. Polaków zawsze spłaca kredyt na czas. Uczciwe podejście pożyczkobiorców jest nagradzane np. przez Program Korzyści Wonga. Rzetelność klientów oceniana jest na podstawie danych z BIK. Ze zniżek tych korzysta już ponad połowa klientów Wonga – firmy, udzielającej pożyczek online. Promuje ona terminowe spłaty i pozytywną historię kredytową poprzez przyznawanie rabatu na pożyczki od 15 do 60 dni. Ponadto rzetelni klienci mogą zapłacić za kredyt nawet o 40 proc. mniej. Program Korzyści funkcjonuje już ponad 4 miesiące. Przynosi on zyski zarówno klientom jak i firmie. Po jego wprowadzeniu odsetek niespłaconych kredytów spadł o ponad połowę (wśród nowych klientów).

 

„Jesteśmy przekonani, że zmiana zachowań pożyczkobiorców może być osiągnięta tylko i wyłącznie przez tworzenie systemu motywacyjnego w obrębie produktu finansowego” – mówi Marcin Borowiecki, dyrektor zarządzający wonga.com w Polsce. – „Przykładem takiego systemu jest Program Korzyści, który poprzez wymierne efekty dla klientów stał się narzędziem skutecznej edukacji finansowej. Klient dobrze poinformowany i rzetelnie spłacający jest również w interesie Wonga, ponieważ nasz model biznesowy opiera się o terminowo spłacających pożyczkobiorców” – dodaje.

 

Wspomniane wcześniej badanie wykazało, że główny problem Polaków to brak wiedzy i skłonności, zarówno klientów jak i firm pożyczkowych, na temat budowania pozytywnej historii kredytowej. Wpływ na to ma niższe wykształcenie oraz mniejsza płynność finansowa. Program Korzyści pozytywnie działa na wzrost jakości profilu przeciętnego klienta. Jego ocena punktowa w BIK podniosła się o 40 punktów.

Badanie IPSOS zwraca również uwagę na problem, jakim jest brak samodyscypliny finansowej. Wyniki pokazują, że prawie 40 proc. Polaków nie analizuje decyzji zaciągnięcia kredytu – nie rozważa czy będzie w stanie spłacić zadłużenie w czasie czy też nie. Rodacy nie przejmują się także własną historią kredytową – aż 37 proc. nie troszczy się o nią, a 14 proc. zdecydowanie to nie obchodzi. Co jest tego przyczyną? Brak wiedzy na ten temat. Potrzeba nam więc efektywnej edukacji finansowej.

 

„Rozsądne poruszanie się wśród różnorodnych ofert kredytowych i pożyczkowych jest niezwykle ważną umiejętnością. Dlatego misją BIK jest szeroka edukacja, która ma za zadanie pomóc w korzystaniu z produktów oferowanych przez instytucje finansowe w możliwie efektywny, a równocześnie bezpieczny sposób. Uświadamianie potrzeby budowania pozytywnej historii kredytowej powinno być więc realizowane przez wszystkie podmioty udzielające kredytów lub pożyczek” - mówi Sławomir Grzelczak, wiceprezes Zarządu BIK.

 

Podsumowując, warto jest dbać o swoją historię kredytową, ponieważ ma ona wpływ na naszą przyszłość. Niespłacanie zobowiązań w terminie może skutkować nieotrzymaniem upragnionego kredytu w następnych latach. A kto wie czy nie będziemy zmuszeni zaciągnąć pożyczki np. na kupno wymarzonego domu? Poprawa świadomości Polaków na temat zdolności kredytowej jest dobrą koncepcją. Wciąż zbyt mało wiemy o skutkach zaciąganych przez nas długów. Świetnym pomysłem są programy korzyści, które promują dbanie o historię kredytową i terminowe spłaty. Proponowane przez Wonga rozwiązanie wspiera postawę odpowiedzialnego zaciągania pożyczek.

Stopa RRSO pożyczki

Minimalny i maksymalny okres spłaty pożyczki: Minimalny okres to 3 miesięce,a maksymalny to 60 miesięcy. Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): Maksymalne RRSO wynosi 28,26%. Dla przykładu: pożyczając np. 15 000 zł na 60 miesięcy, raty miesięczne wyniosą po 422,40zł razem musimy zapłacić 25 344 zł, wówczas RRSO wynosi 28,26%.

Przykład całkowitego kosztu pożyczki Reprezentatywny przykład:
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 21,95%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 9500 zł, całkowita kwota do zapłaty 13 093,88 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 9,90% w skali roku, całkowity koszt pożyczki 3593,88 zł (w tym: prowizja 1614,05 zł – 16,99%, odsetki 1979,93 zł), 40 miesięcznych rat równych w wysokości po 327,35 zł, ostatnia rata: 327,23 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.07.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Konsekwencje opóźnień oraz braku płatności rat:

Dla osób korzystających z obsługi domowej wskazany jest kontakt się ze swoim przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

W przypadku pożyczki bez obsługi domowej (tzn. spłacanej przelewem na nasze konto), w razie niespłacenia raty w terminie, zostanie naliczona opłata za opóźnienie w wysokości maksymalnie 15 zł za każdy dodatkowy kontakt telefoniczny lub wysłany list.

Ta opłata odzwierciedla rzeczywisty koszt, jaki musi firma ponieść, gdy klient spóźni się ze spłatą. Aby otrzymać dodatkową pomoc, możesz zadzwonić na numer infolinii 0 801 707 990 (koszt całego połączenia wynosi 0,35 zł).

Jeśli opóźnienie w spłacie przekroczy 60 dni i pożyczkobiorca nie skontaktuje się z nami do tego momentu, zawarta umowa zostaje wypowiedziana w celu odzyskania wierzytelności.

Procedura windykacyjna

W razie braku możliwości płatności w pierwszej kolejności skontaktuj się z Swoim Przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

Procedury windykacyjne są następujące: w przypadku niespłacenia odpowiedniej ilości rat (12) sprawa trafia do działu windykacji, następuje kontakt w sprawie spłaty pożyczki.

W przypadku dalszego niespłacenia raty postępowanie odbywa się zgodnie z zapisami polskiego prawa zatem występuje wezwanie do zapłaty, w ostateczności sprawa trafia do sądu.

W przypadku braku regulacji rat kredytowych, bank ma czas 30 dni, aby wypowiedzieć Klientowi umowę pożyczkową. Gdy okaże się, że chodzi o upadłość Klienta, czas wypowiedzenia umowy wynosi 7 dni.

Takie postępowanie może być spowodowane np. brakiem historii spłaty rat pożyczki.

Zasady dotyczące przedłużenia pożyczki

Warunkiem przedłużenia jest spłata odsetek, składki ubezpieczeniowej i prowizji za przedłużenie okresu spłaty pożyczki. Pożyczka nie odnawia się automatycznie.

Aby odnowić pożyczkę należy zgłosić zapytanie miesiąc przed spłatą ostatniej raty. Odnowienie pożyczki jest możliwe tylko wtedy gdy pierwsza pożyczka była spłacana w terminie.

Wpływ pożyczki na zdolność kredytową

Określanie zdolności kredytowej Klienta opiera się głównie na analizie dochodów Klienta. Istotną rolę odgrywają również czynniki, takie jak: podjęte wcześniej zobowiązania oraz historia kredytowa Klienta.

Jeżeli raty kredytowe nie są spłacane w sposób regularny, Użytkownikowi grozi utrata pozytywnej historii kredytowej, a co za tym idzie, mogą pojawić się negatywne wpisy odnotowane w BIK.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK