Kontakt: biuro@ok-kredyt.pl

Ok-Kredyt.pl - Udzielamy Kredytów bez BIK!

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 300 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 1 000 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

Najdroższy kredyt na 12 proc.? To fikcja

Obniżka stopy lombardowej spowodowała, że limit oprocentowania narzucany przez ustawę antylichwiarską obniżył się do rekordowo niskiego poziomu. Nie oznacza to jednak, że od dziś za pożyczany pieniądz zapłacimy najwyżej 12 proc. rocznie. Banki mają różne sposoby, żeby dopasować koszt kredytu do sytuacji kredytobiorcy.

Oprocentowanie to tylko jeden ze składników kosztu kredytu – tę prawdę warto sobie przypomnieć zwłaszcza teraz. Rada Polityki Pieniężnej obniżając stopę kredytu lombardowego do 3 proc., sprawiła kredytobiorcom i bankom niespodziankę. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem maksymalna wysokość odsetek nie będzie mogła przekroczyć 12 proc. rocznie. Przy tak ustalonym limicie pożyczanie bardziej ryzykownym klientom może okazać się nieopłacalne – straty ze zobowiązań niespłacanych w terminie mogą zjeść potencjalny zysk.

 

Banki jak firmy pożyczkowe

Górny pułap oprocentowania dotyczy zarówno banków, jak i pożyczek udzielanych przez inne podmioty. Firmy pożyczkowe od dawna obchodzą te ograniczenia, pobierając dodatkowe opłaty i prowizje oraz sprzedając ubezpieczenia. W efekcie mogą swobodnie manipulować kosztem pożyczanego pieniądza. Stało się to jeszcze prostsze po likwidacji w 2011 r. jednego z zapisów w ustawie o kredycie konsumenckim, który ograniczał wysokość dodatkowych opłat do 5 proc. pożyczanej kwoty.

 

Podobną drogę wybrały banki, chociaż na nieco mniejszą skalę – do tej pory oprocentowanie stanowiło zazwyczaj najważniejszy składnik kosztu kredytu. Można spodziewać się, że kredytodawcy będą teraz pełnymi garściami czerpać z doświadczeń sektora pożyczkowego. Mają bowiem wybór –albo odprawiać bardziej ryzykownych klientów z kwitkiem albo ominąć antylichwiarskie ograniczenia.

 

Opłaty wrócą ze zdwojoną siłą

Spójrzmy na prosty przykład ilustrujący relację pomiędzy dodatkowymi opłatami a łącznym kosztem kredytu. Pożyczając 10 tys. zł na rok na 12 proc., spłacimy w miesięcznych równych ratach łącznie 10.661 zł. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wyniesie 12,68 proc.

Jeśli dodamy do cennika 5-procentową kredytowaną prowizję, to łączny koszt wzrośnie do 1194 zł, a RRSO sięgnie 23,6 proc. Można to porównać z sytuacją, w której „czysty kredyt”, bez żadnych dodatkowych opłat, obciążony byłby oprocentowaniem przekraczającym 20 proc.

 

Gdzie mogą kryć się dodatki?

Manipulować kosztem kredytu można nie tylko w przypadku zobowiązań spłacanych w ratach (jak np. kredyt gotówkowy). Karta kredytowa może nieść ze sobą opłatę za wydanie, roczną opłatę za użytkowanie lub pobieraną co miesiąc opłatę za wykorzystanie plastiku (już dziś stosowaną przez niektóre banki, np. Citi Handlowy). Kredyt ratalny w karcie kredytowej wiąże się zazwyczaj z koniecznością zapłaty jednorazowej prowizji. Limit kredytowy w ROR może zostać obciążony opłatą za przyznanie linii i jej odnowienie. Jest tutaj spore pole do popisu dla bankowców – np. mBank pobierał od przedsiębiorców opłatę za niewykorzystaną część linii kredytowej.

 

Obniżenie limitu oprocentowania nie musi automatycznie oznaczać początku ery taniego kredytu konsumpcyjnego. Najlepsi klienci, o stabilnej sytuacji finansowej i doskonałej historii spłat zobowiązań na pewno będą mogli liczyć na stosunkowo tani bankowy pieniądz. Pozostali powinni bacznie analizować warunki proponowanych im umów – zapewne łatwiej będzie się w nich teraz natknąć na nieprzyjemne niespodzianki.

Stopa RRSO pożyczki

Minimalny i maksymalny okres spłaty pożyczki: Minimalny okres to 3 miesięce,a maksymalny to 60 miesięcy. Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): Maksymalne RRSO wynosi 28,26%. Dla przykładu: pożyczając np. 15 000 zł na 60 miesięcy, raty miesięczne wyniosą po 422,40zł razem musimy zapłacić 25 344 zł, wówczas RRSO wynosi 28,26%.

Przykład całkowitego kosztu pożyczki Reprezentatywny przykład:
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 21,95%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 9500 zł, całkowita kwota do zapłaty 13 093,88 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 9,90% w skali roku, całkowity koszt pożyczki 3593,88 zł (w tym: prowizja 1614,05 zł – 16,99%, odsetki 1979,93 zł), 40 miesięcznych rat równych w wysokości po 327,35 zł, ostatnia rata: 327,23 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.07.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Konsekwencje opóźnień oraz braku płatności rat:

Dla osób korzystających z obsługi domowej wskazany jest kontakt się ze swoim przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

W przypadku pożyczki bez obsługi domowej (tzn. spłacanej przelewem na nasze konto), w razie niespłacenia raty w terminie, zostanie naliczona opłata za opóźnienie w wysokości maksymalnie 15 zł za każdy dodatkowy kontakt telefoniczny lub wysłany list.

Ta opłata odzwierciedla rzeczywisty koszt, jaki musi firma ponieść, gdy klient spóźni się ze spłatą. Aby otrzymać dodatkową pomoc, możesz zadzwonić na numer infolinii 0 801 707 990 (koszt całego połączenia wynosi 0,35 zł).

Jeśli opóźnienie w spłacie przekroczy 60 dni i pożyczkobiorca nie skontaktuje się z nami do tego momentu, zawarta umowa zostaje wypowiedziana w celu odzyskania wierzytelności.

Procedura windykacyjna

W razie braku możliwości płatności w pierwszej kolejności skontaktuj się z Swoim Przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

Procedury windykacyjne są następujące: w przypadku niespłacenia odpowiedniej ilości rat (12) sprawa trafia do działu windykacji, następuje kontakt w sprawie spłaty pożyczki.

W przypadku dalszego niespłacenia raty postępowanie odbywa się zgodnie z zapisami polskiego prawa zatem występuje wezwanie do zapłaty, w ostateczności sprawa trafia do sądu.

W przypadku braku regulacji rat kredytowych, bank ma czas 30 dni, aby wypowiedzieć Klientowi umowę pożyczkową. Gdy okaże się, że chodzi o upadłość Klienta, czas wypowiedzenia umowy wynosi 7 dni.

Takie postępowanie może być spowodowane np. brakiem historii spłaty rat pożyczki.

Zasady dotyczące przedłużenia pożyczki

Warunkiem przedłużenia jest spłata odsetek, składki ubezpieczeniowej i prowizji za przedłużenie okresu spłaty pożyczki. Pożyczka nie odnawia się automatycznie.

Aby odnowić pożyczkę należy zgłosić zapytanie miesiąc przed spłatą ostatniej raty. Odnowienie pożyczki jest możliwe tylko wtedy gdy pierwsza pożyczka była spłacana w terminie.

Wpływ pożyczki na zdolność kredytową

Określanie zdolności kredytowej Klienta opiera się głównie na analizie dochodów Klienta. Istotną rolę odgrywają również czynniki, takie jak: podjęte wcześniej zobowiązania oraz historia kredytowa Klienta.

Jeżeli raty kredytowe nie są spłacane w sposób regularny, Użytkownikowi grozi utrata pozytywnej historii kredytowej, a co za tym idzie, mogą pojawić się negatywne wpisy odnotowane w BIK.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK