Kontakt: biuro@ok-kredyt.pl

Ok-Kredyt.pl - Udzielamy Kredytów bez BIK!

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 300 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 1 000 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

Kiedy zaczyna się parabankowanie?

Na liście ostrzeżeń publicznych KNF znajduje się kilkanaście firm, którym nadzorca zarzuca prowadzenie działalności bankowej bez odpowiedniego zezwolenia. Wśród nich znalazła się spółka firmująca serwis pożyczek społecznościowych, działająca od 2010 r. Nie oznacza to jednak, że prywatne pożyczki w sieci są częścią parabankowego biznesu.

 

Serwis Zakra.pl obchodzi właśnie 4-lecie działalności, ale za sprawą KNF i publikacji w "Dzienniku Gazecie Prawnej" zyskał reklamę, o której zapewne nie marzył. Uwagę nadzoru przyciągnęły "pakiety inwestycyjne" oferowane za pośrednictwem strony Zakrainvest.pl.

Potencjalnych inwestorów kusi się tam 12-procentowymi zyskami z pożyczek udzielanych podmiotom gospodarczym. Kupujący "pakiet" otrzymuje skrypt dłużny wystawiony przez firmę, która jest pożyczkobiorcą. Inwestorów i spółki chcące pożyczyć środki kojarzy ze sobą właśnie operator serwisu. Teoretycznie pełni on tylko rolę pośrednika, ale takie pośrednictwo może być bardzo ryzykowne - przekonały się o tym już wcześniej inne firmy, które "zadarły" z KNF.

 

Nauczki z przeszłości

W 2011 roku podobny produkt zaoferował serwis udzielający szybkich pożyczek w sieci - Kasomat.pl. Teoretycznie idea jest prosta. Wypożyczany kapitał może pochodzić od właścicieli firmy, ale można także zebrać go na rynku od "inwestorów". Kasomat proponował klientom program inwestorski, czyli możliwość zarabiania na pożyczkach udzielanych klientom. W tym momencie jednak przedsiębiorstwo zaczyna stąpać po kruchym lodzie - tego typu pośrednictwem mogą zajmować się wyłącznie banki.

 

Niezależnie od tego, jak nazwie się "produkt inwestycyjny", to w praktyce zaczyna on przypominać depozyt, w dodatku obciążany ryzykiem (gdyż przeznaczany na działalność, która może przynieś stratę).

Kasomat wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu, ale wcześniej znalazł się na niesławnej liście KNF i stał się obiektem zainteresowania prokuratury. Dziś pod tym adresem znajdziemy serwis krótkoterminowych pożyczek online, bardzo podobny do wielu tego typu przedsięwzięć działających w polskiej sieci.

 

Pożyczka - tak, ale bezpośrednio

Warto przypomnieć co jest legalne, a gdzie zaczyna się obszar "flirtu z bankowością", który może oznaczać, że przedsiębiorstwo trafi pod lupę KNF. Firmy mogą udzielać pożyczek z własnych środków i na własne ryzyko - tak działają chociażby chwilówkowi pożyczkodawcy. Jak dotąd wątpliwości nie budziła także legalność działania serwisów pożyczek społecznościowych, gdzie umowy pożyczek zawierają pomiędzy sobą osoby fizyczne. Operator takiego serwisu pozwala tylko spotkać się na internetowej platformie obu stronom transakcji.

 

Jeśli jednak firma występuje w roli pośrednika i przyjmuje środki klientów, by później przeznaczyć je na pożyczki czy inne inwestycje, to trafia do strefy blisko sąsiadującej z wymagającą licencji działalnością bankową. Każdy przedsiębiorca, któremu zaświta myśl o takim "złotym biznesie", powinien zdawać sobie sprawę, że stąpa po grząskim gruncie. O tym, jak skończy się sprawa Zakra Invest przekonamy się zapewne za kilka miesięcy, ale sposób, w jaki na stronie firmy reklamuje się "pakiety" bardzo przypomina bankowe lokaty - widać to na pierwszy rzut oka.

 

Źródło: bankier.pl

Stopa RRSO pożyczki

Minimalny i maksymalny okres spłaty pożyczki: Minimalny okres to 3 miesięce,a maksymalny to 60 miesięcy. Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): Maksymalne RRSO wynosi 28,26%. Dla przykładu: pożyczając np. 15 000 zł na 60 miesięcy, raty miesięczne wyniosą po 422,40zł razem musimy zapłacić 25 344 zł, wówczas RRSO wynosi 28,26%.

Przykład całkowitego kosztu pożyczki Reprezentatywny przykład:
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 21,95%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 9500 zł, całkowita kwota do zapłaty 13 093,88 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 9,90% w skali roku, całkowity koszt pożyczki 3593,88 zł (w tym: prowizja 1614,05 zł – 16,99%, odsetki 1979,93 zł), 40 miesięcznych rat równych w wysokości po 327,35 zł, ostatnia rata: 327,23 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.07.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Konsekwencje opóźnień oraz braku płatności rat:

Dla osób korzystających z obsługi domowej wskazany jest kontakt się ze swoim przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

W przypadku pożyczki bez obsługi domowej (tzn. spłacanej przelewem na nasze konto), w razie niespłacenia raty w terminie, zostanie naliczona opłata za opóźnienie w wysokości maksymalnie 15 zł za każdy dodatkowy kontakt telefoniczny lub wysłany list.

Ta opłata odzwierciedla rzeczywisty koszt, jaki musi firma ponieść, gdy klient spóźni się ze spłatą. Aby otrzymać dodatkową pomoc, możesz zadzwonić na numer infolinii 0 801 707 990 (koszt całego połączenia wynosi 0,35 zł).

Jeśli opóźnienie w spłacie przekroczy 60 dni i pożyczkobiorca nie skontaktuje się z nami do tego momentu, zawarta umowa zostaje wypowiedziana w celu odzyskania wierzytelności.

Procedura windykacyjna

W razie braku możliwości płatności w pierwszej kolejności skontaktuj się z Swoim Przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

Procedury windykacyjne są następujące: w przypadku niespłacenia odpowiedniej ilości rat (12) sprawa trafia do działu windykacji, następuje kontakt w sprawie spłaty pożyczki.

W przypadku dalszego niespłacenia raty postępowanie odbywa się zgodnie z zapisami polskiego prawa zatem występuje wezwanie do zapłaty, w ostateczności sprawa trafia do sądu.

W przypadku braku regulacji rat kredytowych, bank ma czas 30 dni, aby wypowiedzieć Klientowi umowę pożyczkową. Gdy okaże się, że chodzi o upadłość Klienta, czas wypowiedzenia umowy wynosi 7 dni.

Takie postępowanie może być spowodowane np. brakiem historii spłaty rat pożyczki.

Zasady dotyczące przedłużenia pożyczki

Warunkiem przedłużenia jest spłata odsetek, składki ubezpieczeniowej i prowizji za przedłużenie okresu spłaty pożyczki. Pożyczka nie odnawia się automatycznie.

Aby odnowić pożyczkę należy zgłosić zapytanie miesiąc przed spłatą ostatniej raty. Odnowienie pożyczki jest możliwe tylko wtedy gdy pierwsza pożyczka była spłacana w terminie.

Wpływ pożyczki na zdolność kredytową

Określanie zdolności kredytowej Klienta opiera się głównie na analizie dochodów Klienta. Istotną rolę odgrywają również czynniki, takie jak: podjęte wcześniej zobowiązania oraz historia kredytowa Klienta.

Jeżeli raty kredytowe nie są spłacane w sposób regularny, Użytkownikowi grozi utrata pozytywnej historii kredytowej, a co za tym idzie, mogą pojawić się negatywne wpisy odnotowane w BIK.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK