Kontakt: biuro@ok-kredyt.pl

Ok-Kredyt.pl - Udzielamy Kredytów bez BIK!

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 300 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 1 000 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

Jak uczyć oszczędzania?

Oszczędzanie to najprostsza i najbezpieczniejsza forma zbierania i pomnażania środków finansowych. Dlatego warto zaszczepić nawyk oszczędzania i dysponowania własnym funduszem już najmłodszym. Kiedy najlepiej zacząć? Jak najwcześniej, gdy dziecko opanuje na odpowiednim poziomie zasady liczenia, dowie się, do czego służą pieniądze, skąd się biorą i zrozumie, że nie leżą ot tak na ulicy, więc warto nimi rozsądnie dysponować. Jak to powinno wyglądać w praktyce?

 

Efektywna nauka oszczędzania oraz zarządzania własnym budżetem nie jest trudna, ale wymaga jednak od rodziców konsekwencji i przestrzegania kilku podstawowych zasad.

 
  1. Uczyńmy nasz budżet domowy jawnym – nie ukrywajmy, w jaki sposób i na co wydajemy pieniądze. Dziecko uczy się przede wszystkim przez obserwację swoich rodziców, dlatego ważne jest, by miało świadomość, że pieniądze nie biorą się z magicznego portfela mamy, ale trzeba je zarobić. Trzeba też z tych pieniędzy opłacić podstawowe świadczenia, zapewnić pożywienie. Przyjemności, czyli to, co dziecko najbardziej interesuje, finansowane są w dalszej kolejności. Oczywiście istnieje ryzyko, że dziecko podzieli się informacjami na temat budżetu domowego ze swoimi kolegami, koleżankami, dlatego należy dbać o umiejętnie wprowadzanie w tajniki finansowe, bez zdradzania konkretnych liczb (przynajmniej tym najmłodszym).
  2. Kieszonkowe to dobry pomysł – szczególnie dla dzieci powyżej 10 roku życia. Miesięczna wypłata kieszonkowego to przede wszystkim nauka dysponowania własnymi środkami. Dziecko uczy się, że musi rozplanować wydatki na cały miesiąc, a jeżeli chce nabyć sobie coś droższego, to musi odłożyć pieniądze na ten cel. Ważne przy tym jest to, że trzeba prowadzić z dzieckiem rozmowy, które pomogą mu uświadomić np. to, że wydanie całego kieszonkowego na początku miesiąca skutkuje brakiem środków w późniejszym terminie. Należy także pamiętać, by nie fundować dziecku zachcianek, gdy skończą mu się pieniądze w skarbonce. Dodatkowe pieniądze, coś na kształt premii, np. za dobre wyniki w nauce, są słusznym posunięciem, ale nie mogą być regułą, by nie wyrobić nawyku nauki czy wykonania jakiegoś polecenia rodzica za pieniądze – raz niech to będą pieniądze, innym razem pochwała czy wyjście do kina. Pamiętajmy, by dziecko zdawało sobie sprawę, że dodatkowych pieniędzy (np. premii za dobre wyniki w nauce) nie może wliczać do własnego budżetu i planować z tego wydatków.
  3. Bawmy się z dzieckiem, korzystając z dostępnych pomocy edukacyjnych – współczesna technologia oferuje pełną gamę interesujących możliwości uczących dziecko przez zabawę zasad efektywnego oszczędzania. Klasyczne „świnki-skarbonki” dziś możemy zastąpić elektronicznymi skarbonkami zliczającymi wrzucone pieniądze, ponadto możemy sięgnąć po atrakcyjne zabawki, gry i aplikacje multimedialne. Dla najmłodszych mamy garnuszki zliczające wrzucane do środka klocki, dla nieco starszych – zabawkowe bankomaty, kasy fiskalne oraz gry – zarówno planszowe, jak i komputerowe, np. słynne „Monopoly”, uczące dobrego gospodarowania zgromadzonymi środkami. Nauka przez zabawę ma znaczenie fundamentalne, gdyż dzięki temu w naturalny sposób wpajamy dziecku zwyczaj oszczędzania. Sporo wartościowych bajek również kreuje odpowiednie postawy sprawnego gospodarowania finansami.
  4. Własne konto – to większa kontrola oszczędności. Wszystkie chyba instytucje finansowe oferują konta dla juniorów. Z reguły są to darmowe rachunki dołączone z kartą płatniczą do głównego konta rodzica (takie rozwiązanie daje również korzyści rodzicom w prowadzeniu własnych finansów w danej instytucji finansowej). Dziecko dzięki temu ma możliwość nie tylko planowania budżetu, wydatków czy oszczędności, ale również zaznajomienia się ze współczesną bankowością – wirtualny pieniądz, dostęp do środków przez internet i aplikację w telefonie, karta płatnicza. Ponadto jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy starsze dzieci wysyłamy na kolonie, obozy. Kieszonkowe dziecka jest wtedy bezpieczne.
  5. Drobne pożyczki w rodzinie – nauka konsekwencji zadłużania. Warto czasami zaproponować starszemu dziecku pożyczkę na upragniony zakup. Takie działanie pozwoli młodemu człowiekowi przekonać się, jakie są rzeczywiste zalety i wady pożyczki. Nauczy się on, że planowanie budżetu zależne jest od aktualnej sytuacji finansowej – mniejszy przychód oznacza mniej środków na wydatki. Należy jednak pamiętać, żeby nie pożyczać dziecku zbyt często pieniędzy, żeby pożyczki były niewielkie, a raty samodzielnie potrącane z kieszonkowego.

Stopa RRSO pożyczki

Minimalny i maksymalny okres spłaty pożyczki: Minimalny okres to 3 miesięce,a maksymalny to 60 miesięcy. Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): Maksymalne RRSO wynosi 28,26%. Dla przykładu: pożyczając np. 15 000 zł na 60 miesięcy, raty miesięczne wyniosą po 422,40zł razem musimy zapłacić 25 344 zł, wówczas RRSO wynosi 28,26%.

Przykład całkowitego kosztu pożyczki Reprezentatywny przykład:
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 21,95%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 9500 zł, całkowita kwota do zapłaty 13 093,88 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 9,90% w skali roku, całkowity koszt pożyczki 3593,88 zł (w tym: prowizja 1614,05 zł – 16,99%, odsetki 1979,93 zł), 40 miesięcznych rat równych w wysokości po 327,35 zł, ostatnia rata: 327,23 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.07.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Konsekwencje opóźnień oraz braku płatności rat:

Dla osób korzystających z obsługi domowej wskazany jest kontakt się ze swoim przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

W przypadku pożyczki bez obsługi domowej (tzn. spłacanej przelewem na nasze konto), w razie niespłacenia raty w terminie, zostanie naliczona opłata za opóźnienie w wysokości maksymalnie 15 zł za każdy dodatkowy kontakt telefoniczny lub wysłany list.

Ta opłata odzwierciedla rzeczywisty koszt, jaki musi firma ponieść, gdy klient spóźni się ze spłatą. Aby otrzymać dodatkową pomoc, możesz zadzwonić na numer infolinii 0 801 707 990 (koszt całego połączenia wynosi 0,35 zł).

Jeśli opóźnienie w spłacie przekroczy 60 dni i pożyczkobiorca nie skontaktuje się z nami do tego momentu, zawarta umowa zostaje wypowiedziana w celu odzyskania wierzytelności.

Procedura windykacyjna

W razie braku możliwości płatności w pierwszej kolejności skontaktuj się z Swoim Przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

Procedury windykacyjne są następujące: w przypadku niespłacenia odpowiedniej ilości rat (12) sprawa trafia do działu windykacji, następuje kontakt w sprawie spłaty pożyczki.

W przypadku dalszego niespłacenia raty postępowanie odbywa się zgodnie z zapisami polskiego prawa zatem występuje wezwanie do zapłaty, w ostateczności sprawa trafia do sądu.

W przypadku braku regulacji rat kredytowych, bank ma czas 30 dni, aby wypowiedzieć Klientowi umowę pożyczkową. Gdy okaże się, że chodzi o upadłość Klienta, czas wypowiedzenia umowy wynosi 7 dni.

Takie postępowanie może być spowodowane np. brakiem historii spłaty rat pożyczki.

Zasady dotyczące przedłużenia pożyczki

Warunkiem przedłużenia jest spłata odsetek, składki ubezpieczeniowej i prowizji za przedłużenie okresu spłaty pożyczki. Pożyczka nie odnawia się automatycznie.

Aby odnowić pożyczkę należy zgłosić zapytanie miesiąc przed spłatą ostatniej raty. Odnowienie pożyczki jest możliwe tylko wtedy gdy pierwsza pożyczka była spłacana w terminie.

Wpływ pożyczki na zdolność kredytową

Określanie zdolności kredytowej Klienta opiera się głównie na analizie dochodów Klienta. Istotną rolę odgrywają również czynniki, takie jak: podjęte wcześniej zobowiązania oraz historia kredytowa Klienta.

Jeżeli raty kredytowe nie są spłacane w sposób regularny, Użytkownikowi grozi utrata pozytywnej historii kredytowej, a co za tym idzie, mogą pojawić się negatywne wpisy odnotowane w BIK.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK