Biuro Informacji Kredytowej
Jak potencjalny Klient powinien rozumieć wiarygodność? Co to jest historia kredytowa i od czego ona zależy? Z czym wiąże się ryzyko udzielenia kredytu? – To podstawowe i najczęściej zadawane pytania przez potencjalnego Kredytobiorcę. Gdzie należy szukać na nie odpowiedzi? W rozwianiu wielu wątpliwości na pewno pomoże nam ocena punktowa, która jest realizowana z uwzględnieniem danych, pochodzących z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Czym zatem jest „ocena punktowa” i w jaki sposób można ją obliczyć?
„Score”, czyli ocena punktowa i sposoby jej obliczania
Za ocenę punktową, czyli „score” można uznać pewną ilość punktów, jaką można nabyć w trakcie zastosowania do obliczeń metody punktowej oceny ryzyka kredytowego przy jednoczesnym uwzględnieniu danych osobowych Klienta. Dane te pozyskiwane są głównie ze zbiorów banków i SKOK-ów, gdy chodzi o scoring w ramach BIK-u.
Banki i SKOK-i a ocena punktowa.
Metoda oceny punktowej daje wiele możliwości, do których głównie należą: szybka i obiektywna ocena ryzyka kredytowego swoich Klientów. Metoda ta jest powszechnie stosowana i sprawdza się zarówno w przypadku stałych Klientów, jak i takich osób, które zetknęły się z kredytem bankowym po raz pierwszy.
Czy wysoka ocena punktowa niesie za sobą jakiekolwiek korzyści?
Okazuje się, że wysoka ocena punktowa jest źródłem wielu korzyści, do których należą przede wszystkim:
• bardziej skuteczny dostęp do kredytu
• atrakcyjne oferty, powstające z myślą o Kliencie
• brak zbędnych formalności
• ocena zdolności kredytowej
• natychmiastowa decyzja kredytowa
Sposób na obliczenie własnej oceny punktowej.
Obliczenie własnej oceny punktowej sprowadza się do kilku bardzo prostych czynności. Klient musi przede wszystkim wypełnić wniosek o Raport PLUS z Informacją o Ocenie Punktowej i złożyć go do Biura Obsługi Klienta BIK, pamiętając o uiszczeniu opłaty. Więcej szczegółowych informacji na ten temat należy szukać na stronie internetowej www.bik.pl.
Wpływ Kredytobiorcy na swoją ocenę punktową.
Ocena punktowa zależy przede wszystkim od czynników, takich jak: dbałość o istniejące świadczenia i regularna ich spłata (zalicza się do tego limit w ROR oraz korzystanie z karty kredytowej) oraz racjonalne zaciąganie nowych kredytów.
Uwaga! W celu uzyskania wysokiej oceny punktowej, nie należy zaniedbywać terminowej spłaty świadczeń. Każdorazowe opóźnienie traktowane jest wyjątkowo negatywnie. Dotyczy to również posiadania limitu w ROR oraz kart kredytowych.