BIK – sprawdź, co banki wiedzą o tobie
Biuro informacji Kredytowej jest miejscem, do którego trafiają informacje na temat tego, jak spłacamy kredyty i jakie kredyty poręczamy. Na podstawie zawartych tam danych, banki podejmują decyzje o przyznaniu nam kolejnych kredytów. Warto wiedzieć, że sami możemy sprawdzić, jakie dane mają na nasz temat.
Do BIK trafiają informacje o naszych kredytach. Zdecydowana większość danych zawartych w bazie to informacje na temat kredytów spłacanych w terminie. Banki przed udzieleniem nam kolejnego kredytu zaglądają do BIK i sprawdzają, czy wcześniejsze zobowiązania spłacaliśmy rzetelnie i terminowo. Jeśli tak, droga do kolejnych kredytów będzie znacznie prostsza.
Warto wiedzieć, że sami możemy sprawdzić, co banki wiedzą na nasz temat. Biuro Informacji Kredytowej umożliwia wgląd w zawarte tam dane także klientom indywidualnym. Klienci niektórych banków, np. PKO BP i Inteligo mogą zamówić raport BIK wprost z systemu bankowości internetowej. Pozostali w tym celu powinni zarejestrować się na stronie www.bik.pl Mamy do wyboru dwa pakiety:
- Konto próbne (bezpłatne)
- Konto Premium (koszt 79 zł).
Konto Próbne daje dostęp do jednego raportu na temat naszej sytuacji kredytowej oraz do jednego raportu BIK Pass. Z konta próbnego można korzystać przez 60 dni. Za 79 zł można pobrać naszą aktualną ocenę 12 razy oraz trzykrotnie wygenerować BIK Pass. Dokument umożliwia przedstawienie się jako osoba godna zaufania w wielu sytuacjach życiowych - począwszy od wizyty w banku czy w firmie ubezpieczeniowej powynajem mieszkania.
W raporcie BIK znajdziemy aktualne informacje na temat tego, jakie kredyty aktualnie spłacamy i jaka jest suma naszych zobowiązań. Dowiemy się też, ile razy banki pytały o nasze dane (najczęściej wtedy, gdy ubiegaliśmy się o kredyt). Raport pokaże nam też wszystkie spłacone już zobowiązania. W raporcie znajdują się także dane na temat tego, jakie kredyty poręczamy.
Podsumowaniem raportu jest nasza ocena punktowa. Zakres oceny punktowej waha się od 192 do 631 punktów i przedstawiany jest w formie gwiazdek. Im więcej gwiazdek, tym lepszy status kredytobiorcy. Maksymalnie takich gwiazdek może być 5. Naliczane są według następującego schematu:
- od 192 do 279 punktów - 1 gwiazdka;
- od 280 do 367 punktów - 2 gwiazdki;
- od 368 do 455 punktów - 3 gwiazdki;
- od 456 do 543 punktów - 4 gwiazdki;
- od 544 do 631 punktów - 5 gwiazdek.
Jak podaje BIK, średnia ocena Polaków to 528,8 pkt., czyli cztery gwiazdki.
Warto raz na jakiś czas zajrzeć do BIK. Wizyta tam powinna być obowiązkowa dla osób, które planują zaciągnąć większy kredyt, na przykład na mieszkanie, żeby skontrolować nasze wpisy. Zdarzają się bowiem pomyłki, które mogą zablokować nam drogę do kolejnego kredytu. Jeśli wcześniej sprawdzimy nasz status, będziemy mieli czas na wyjaśnienie i skorygowanie ewentualnego błędu . Warto też kontrolować, czy spłaciliśmy wszystkie kredyty ratalne na czas. Czasami w wyniku naszego niedopatrzenia może pojawić się kilku- czy kilkunastozłotowa niedopłata, która popsuje nam ocenę w BIK oraz narazi na dodatkowe koszty.
Z raportu BIK dowiemy się też, czy przypadkiem ktoś nie wziął kredytu na nasze nazwisko. Niestety złodzieje tożsamości nie śpią i dochodzi do przypadków wyłudzeń kredytów na skradzione dane. Jeśli zauważymy, że coś się nie zgadza zdążymy wówczas zareagować, zanim do naszych drzwi zapuka windykator.
Źródło: Wojciech Boczoń, Bankier.pl