Kontakt: biuro@ok-kredyt.pl

Ok-Kredyt.pl - Udzielamy Kredytów bez BIK!

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 300 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

Krok 1 - wybierz jaką pożyczkę potrzebujesz:

Wnioskowana kwota: 1 000 zł
Okres kredytowania: 3 miesiące

Krok 2 - wypełnij formularz aby otrzymać ofertę:

7 porad jak wybrać bezpieczny kredyt

Zaciągnięcie kredytu nie jest specjalnie skomplikowanym procesem, szczególnie jeśli nie mamy do czynienia ze zobowiązaniem hipotecznym, a gotówkowym. Jednak i w jego przypadku warto, a nawet trzeba podejść do sprawy z należytą starannością. Lepiej dmuchać na zimne, niż zmagać się w przyszłości z niepotrzebnymi opłatami lub zobowiązaniami. Warto więc poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z umową kredytową.

 

Każdy kredytobiorca winien dokładać należytej staranności w kwestii zaciągania zobowiązań finansowych. Praktyka i statystyki wyglądają niestety nieco inaczej – kredytobiorcy podpisują umowy kredytowe, nie czytając lub nie rozumiejąc ich zapisów. Jak więc bezpiecznie zaciągnąć kredyt?

 

1. Przejrzyj oferty

Skrupulatna analiza rynku, to w tym wypadku połowa sukcesu. Sam proces przeglądu ofert rynkowych nie musi być jednak żmudny i męczący. Wystarczy, że skorzystasz z porównywarki bankowych ofert, np. TotalMoney.pl, by w kilka chwil przekonać się o dostępności odpowiadających Ci form kredytowania.

 

2. Wybierz najkorzystniej

Porównaj wysokości oprocentowania, prowizji i marży, a także sprawdź, czy zdecydowanie się na daną ofertę nie pociągnie za sobą konieczności skorzystania z produktów i usług dodatkowych banku. Pamiętaj także o swoich możliwościach finansowych, tj. sprawdź np. czy wyliczona rata nie stanowiła będzie nadmiernego obciążenia.

 

3. Czytaj i analizuj

Jeśli oferta jest już wybrana, czas na odwiedzenie bankowego oddziału. Poproś w nim o przygotowanie kompletu dokumentacji koniecznej do zaciągnięcia kredytu. Nie zapomnij o ewentualnych załącznikach, takich jak plan spłaty czy tabela opłat i regulamin.
Pamiętaj aby się nie spieszyć. Całość dokumentacji zabierz do domu i wnikliwie się z nią zapoznaj, a w razie konieczności sprawdzaj, pytaj i zakreślaj niejasności, o których trzeba będzie porozmawiać z pracownikiem banku.

 

4. Negocjuj i zmieniaj

Wzór umowy, a także przedstawiona Ci propozycja kredytowa, wcale nie muszą być ostateczne.Nie bój się więc pytać o zniżki i upusty, a także negocjować poszczególne zapisy umowy. Czasem wystarczy drobna zmiana, by wiele zaoszczędzić lub dodatkowo zabezpieczyć swoje interesy.

 

5. Skontroluj wprowadzone zmiany

Odchodząc od negocjacyjnego stołu poproś o naniesienie odpowiednich zmian w umowie i przedstawionej ofercie. Ponownie na spokojnie sprawdź, czy wszystkie sporne zapisy zostały zmienione zgodnie z ustaleniami. Pamiętaj, że również na tym etapie masz prawo prosić pracownika banku o wyjaśnienia, dodatkowe instrukcje i doradztwo.

 

6. Obowiązki, obostrzenia, kary

Szczególną uwagę zwróć jednak na wszystkie obostrzenia i obowiązki, a także mogące wynikać z ich niedotrzymania kary. Sprawdź również kiedy umowa może zostać wypowiedziana przez bank, w jakim terminie i na jakich warunkach możesz od niej odstąpić, a także np. ile kosztowała będzie wcześniejsza spłata kredytu.

 

7. Sygnowanie umowy

Jeśli całość jej zapisów nie budzi już Twoich wątpliwości, a oferta jest optymalna względem jej warunków finansowych, to pora na podpisanie umowy. Pamiętaj jednak, że jeśli jakikolwiek jej element budzi Twoje wątpliwości, to umowy nie należy sygnować. Koniecznie skorzystaj wtedy z usług specjalistów, np. bankowca czy prawnika, którzy rozwieją niejasności i dodatkowo zabezpieczą Twoje interesy, by kredytowanie faktycznie było bezpieczne.

Stopa RRSO pożyczki

Minimalny i maksymalny okres spłaty pożyczki: Minimalny okres to 3 miesięce,a maksymalny to 60 miesięcy. Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): Maksymalne RRSO wynosi 28,26%. Dla przykładu: pożyczając np. 15 000 zł na 60 miesięcy, raty miesięczne wyniosą po 422,40zł razem musimy zapłacić 25 344 zł, wówczas RRSO wynosi 28,26%.

Przykład całkowitego kosztu pożyczki Reprezentatywny przykład:
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 21,95%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 9500 zł, całkowita kwota do zapłaty 13 093,88 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 9,90% w skali roku, całkowity koszt pożyczki 3593,88 zł (w tym: prowizja 1614,05 zł – 16,99%, odsetki 1979,93 zł), 40 miesięcznych rat równych w wysokości po 327,35 zł, ostatnia rata: 327,23 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.07.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Konsekwencje opóźnień oraz braku płatności rat:

Dla osób korzystających z obsługi domowej wskazany jest kontakt się ze swoim przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

W przypadku pożyczki bez obsługi domowej (tzn. spłacanej przelewem na nasze konto), w razie niespłacenia raty w terminie, zostanie naliczona opłata za opóźnienie w wysokości maksymalnie 15 zł za każdy dodatkowy kontakt telefoniczny lub wysłany list.

Ta opłata odzwierciedla rzeczywisty koszt, jaki musi firma ponieść, gdy klient spóźni się ze spłatą. Aby otrzymać dodatkową pomoc, możesz zadzwonić na numer infolinii 0 801 707 990 (koszt całego połączenia wynosi 0,35 zł).

Jeśli opóźnienie w spłacie przekroczy 60 dni i pożyczkobiorca nie skontaktuje się z nami do tego momentu, zawarta umowa zostaje wypowiedziana w celu odzyskania wierzytelności.

Procedura windykacyjna

W razie braku możliwości płatności w pierwszej kolejności skontaktuj się z Swoim Przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu.

Procedury windykacyjne są następujące: w przypadku niespłacenia odpowiedniej ilości rat (12) sprawa trafia do działu windykacji, następuje kontakt w sprawie spłaty pożyczki.

W przypadku dalszego niespłacenia raty postępowanie odbywa się zgodnie z zapisami polskiego prawa zatem występuje wezwanie do zapłaty, w ostateczności sprawa trafia do sądu.

W przypadku braku regulacji rat kredytowych, bank ma czas 30 dni, aby wypowiedzieć Klientowi umowę pożyczkową. Gdy okaże się, że chodzi o upadłość Klienta, czas wypowiedzenia umowy wynosi 7 dni.

Takie postępowanie może być spowodowane np. brakiem historii spłaty rat pożyczki.

Zasady dotyczące przedłużenia pożyczki

Warunkiem przedłużenia jest spłata odsetek, składki ubezpieczeniowej i prowizji za przedłużenie okresu spłaty pożyczki. Pożyczka nie odnawia się automatycznie.

Aby odnowić pożyczkę należy zgłosić zapytanie miesiąc przed spłatą ostatniej raty. Odnowienie pożyczki jest możliwe tylko wtedy gdy pierwsza pożyczka była spłacana w terminie.

Wpływ pożyczki na zdolność kredytową

Określanie zdolności kredytowej Klienta opiera się głównie na analizie dochodów Klienta. Istotną rolę odgrywają również czynniki, takie jak: podjęte wcześniej zobowiązania oraz historia kredytowa Klienta.

Jeżeli raty kredytowe nie są spłacane w sposób regularny, Użytkownikowi grozi utrata pozytywnej historii kredytowej, a co za tym idzie, mogą pojawić się negatywne wpisy odnotowane w BIK.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK